3 Ekim 2006

Mary Roach'tan "Kadavra"

Mary Roach'ın Kadavra isimli kitabını henüz bitirmiş bulunmaktayım.. Kişisel görüşüm kitabın hoş, bilgilendirici ve zaman zaman neşeli olduğu yönünde.. Özellikle tıp öğrencilerinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm kitabı okumadan önce kadavraların sadece anatomi salonlarında olduğunu sanırdım ama öyle değilmiş. Araba çarpışma testlerinden askeri testlere, bir uçağın düşüş sebebinden, dini bir olayın aydınlatılmasına birçok yerde kullanılmış ve kullanılıyormuş kadavralar... Kitabın kimi yerlerinde kuvvetli bir mideye ihtiyacınız olabilir, demedi demeyin sonra..
Kitapta ciddi manada bir araştırma yapıldığını farketmemek elde değil. Hatta dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz'le de görüşmüş bazı konularda.. Mehmet Öz demişken kitapta hoşuma giden bi kesiti buraya aktarmak istiyorum: Kitabın bir bölümünde organ nakilinden bahsederken transplantasyon için kalbin vücuttan çıkarılması sırasında oldukça hareketli olan kalbin bazı cerrahlar tarafından yere düşürüldüğünü yazmış. Bu konu hakkında düşüncelerini sorduğu Mehmet Öz'den şöyle bir cevap almış: "Yıkarız, tertemiz olur" :-) Hoş.. Türk işte :-)
Kitabı ilk okumaya başladığımda yazarın ismine pek dikkat etmemiş olduğumdan dolayı yazarın erkek olduğunu düşünüyordum ama sonradan farkettim ki yazar bayanmış. Bir bayan için oldukça zor bir konu seçmiş Mary Roach..