Ana içeriğe atla
SİZE BİR KİTAP TAVSİYESİ DAHA: Işık Yayınları'ndan "İYİLERE MEKTUP"
KİTAP HAKKINDA: Kitapta, artık yerini SMS ve maile bırakan hazır mektuplar var...
BENCE: Hakikaten çok güzel mektuplar var kitapta. Herkes için ayrı ayrı mektuplar var. Kitaptaki mektuplar; "Küskün Dostlara","Alemin Efendisi'ne","Bebeğe","Anneye" gibi sınıflandırılmış... Ve bence bu mektuplar sadece kullanılmak için bu mektuplar aynı zamanda birşeyler öğretmek için...
BİR KAÇ ÖRNEK:
" SEVGİLİ DOSTUM!
Bu mektup, kurumak üzere olan bir dostluk çiçeğine su verme gayretidir. Bir yüreği döküştür. Bir yüreğin, geçmişteki bir dostuna uzattığı bir tebessüm çiçeğidir.
İnsanın ve insanlığın yüreğinin incindiği, tebessümsüz bir tercihte bizden yana hiçbir fayda yoktur. İnsan, kendi gönlünün dışındaki her varlıktan önemlidir. Gönül ağacı devrilirse eğer, onda ayakta kalan hiçbir şey kalmayacaktır.
Dostluk çatısı altından çekip çıkardığımız dostlarımızn yerine aynısını koymak mümkün değilmiş, bilirsin. İnsan yeni bir dost kazansa bile, kaybettiği dostlarının yeri virane olarak kalırmış yüreğimizin bir köşesinde; hayatımızdan ne kadar dostumuzu çıkarmışsak, gönlümüz o kadar viraneleşmiş demektir onun için."
" SEVGİLİ KARDEŞİM!
"Hasretine dayanamayacağın kimsenin cefasına katlanmalısın." (Mevlana)
Hasretine dayanamayacağın; sevdiğindir, âşık olduğundur. Sevgi ve aşkta; nice elemler, nice hüzünler, nice yanışlar vardır. Herşeyin olduğu gibi, aşkın da şerlisinden sığınılacak liman bellidir.
"Ben ağaran sabahın Rabbine sığınırım yarattığı şeylerin şerrinden
karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden
ve düğümlere üfleyen büyücülerin şerrinden
ve haset ettiği zaman hasetçilerin şerrinden" (Felak Suresi)
Bazen aşkın üzerine vesveseler fısıldanır da, insan aşk diye aldanır ve de hüsranlar yaşar ard arda. Aşkın, Yusuf tadında peri yüzlü kalması için yine sığınılacak liman bellidir.
"De ki sığınırım ben insanların Rabbine;
insanların hükümdarına o sinsi vesvesecinin şerrinden
O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar
gerek cinlerden gerek insanlardan"
(Nas Suresi)
Peri gibi sevgililere aşıkların aşkları uğruna çektiklerini anlatmaları, onlara bunu bilmediklerini ima ederek sitem etmektir. Zannetme ki sevilen sevenin halini bilmez.
"Ey gönül aşkın ne müşkülâtlı bir iş olduğunu hiç ,işitmedin mi? Kim sana aşık ol dedi ki?"
Fuzuli kendine der bunu ey gönül!
Konuşup görüşecek, seni anlayacak bir dost iste. Feryatlar edip Mecnun'u ecel uykusundan uyandır. Mecnûn da senin içindedir Yusuf da.
İki didesiz âleme Yûsuf ü sen
Size yok cihan içre imkan-ı salis
"Yusuf ile sen âleme iki gözsünüz. Size benzeyen bir üçüncü gözün var olması imkansızdır."
Yusuf'u bir perinin kömür karası gözlerinin kuyusunda görmek mümkündür. Ki Yusuf gerçek âşığın gözbebeklerindedir."

Bu blogdaki popüler yayınlar

kader..

"Her zaman yapılan yanlış nedir, bilir misin? Yaşamın değişmez olduğunu sanmak, trenin ray değiştirmeden sonsuza kadar gideceğini düşünmektir. Oysa kaderin hayal gücü bizimkinden daha renklidir. Artık çıkış yolunun kalmadığını sandığın bir durumda umutsuzluğun zirveye vardığında, rüzgâr hızıyla her şey değişir, altüst olur ve bir andan ötekine geçerken kendini yeni bir yaşantının içinde bulursun."

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git - Susanna Tamaro

minibahçe..

sonbahar'ın renkleri..